Το Φεστιβάλ Δράμας ταξιδεύει και φέτος με πρώτο σταθμό την φιλόξενη στέγη του «Τριανόν», στις 11-17 Οκτωβρίου.

Εδώ και περισσότερα από 25 χρόνια το Φεστιβάλ των Μικρομηκάδων «ταξιδεύει» με τις ταινίες του σε όλη την Ελλάδα αλλά και σε πολλές χώρες του κόσμου: από τις Κυκλάδες και την Μακεδονία, έως το Σίδνευ της Αυστραλίας.

Στο «Τριανόν» οι φίλοι της ταινίας μικρού μήκους θα έχουν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν το σύνολο του ελληνικού προγράμματος του 41ου Φεστιβάλ, τις βραβευμένες ταινίες του 24ου Διεθνούς Φεστιβάλ Δράμας και μια επιλογή από το 4ο Βαλκανικό Πανόραμα

Καθημερινά από Πέμπτη 11/10 έως και Τετάρτη 17/10 θα προβάλλονται τρία προγράμματα: στις 18:00, τις 20.00 και τις 22:00. Το Σάββατο 13/10, την Κυριακή 14/10 και την Τετάρτη 17/10 θα προβληθούν οι βραβευμένες ταινίες.

Πρόγραμμα προβολών
Πέμπτη 11 Οκτωβρίου – 41ο Εθνικό Φεστιβάλ –Διαγωνιστικό

18:00 – 20:00
“En partie”, Αναστασία Μελία Ελευθερίου – 16’
“Τυφλόμυγα”, Δέσποινα Μαυρίδου – 11’
“Τεμπέλης”, Διονύσιος Χρονόπουλος – 19’
“Τέταρτος τοίχος”, Δημήτρης Γκότσης – 10’
“Deathcar”, Ανδρέας Βακαλιός – 12’
“Let’s talk about love”, Αλέξης Κουάντας – 9’
“Muffin”, Daniel Bolda – 17’
“Sunday 11.00 – 12.00”, Στέλιος Κουκουβιτάκης – 10’

20:00 – 22:00
“Βασιλεία”, Αναστασία Κρατίδη – 13’
“You should know better”, Θάνος Τοπούζης – 13’
“Η φάμπρικα”, Aλέξανδρος Σικαλιάς -20’
“Ave Eva”, Oliwia Twardowska – 13’
“Newstria”,  Κώστας Σταματόπουλος – 24’
“Η σιγή των ψαριών όταν πεθαίνουν”, Βασίλης Κεκάτος – 19’
“Όταν ήμουν στο λύκειο, ήμουν ερωτευμένος με την Άννα”, Ελένη Μητροπούλου – 10’

22:00 – 00:00
“Hippo”, Θεοφύλακτος Αργυρού – 24’
“Διάβαση”, Νίκος Μαθιός – 5’
“Εντροπία”, Χρήστος Τάτσης – 18’
“Η στιγμή”, Γιάννης Στεφανάκις – 9’
“Springtime rest”, Γιάννης Ζαφείρης – 15’
“Yawth”, Λήδα Βαρτζιώτη – Δημήτρης Τσακαλέας – 10’
“Calling”, Άρτεμις Αναστασιάδου – 16’
“Μόλλυ 6 με 8”, Ευθύμης Μιχελουδάκης – 18’


Παρασκευή 12 Οκτωβρίου – 41ο Εθνικό Φεστιβάλ –Διαγωνιστικό

18:00 – 20:00
“Νάρκη”, Δημήτρης Τσαλαπάτης – 22’
“Σελφίτιδα”, Πέγκυ Ζούτη – 12’
“Πολυέλαιος”, Αντώνης Γλαρός – 10’
“Άβανος”, Παναγιώτης Χαραμής – 20’
“Άρια”, Μυρσίνη Αριστείδου – 14’
“Live”, Βασίλης Σταυρόπουλος – 1’
“Grief (A place none of us know until we reach it)”, Αλεξάνδρα Ματθαίου – 8’
“Fake news”, Δημήτρης Κατσιμίρης – 15’
“O ήχος του Βλαδιβοστόκ”, Μάριος Ιωάννου Ηλία – 6’

20:00 – 22:00
“Thin green line”, Μάριος Ψαράς – 19’
“Open up”, Katia Kornilova – 15’
“30”, Κωνσταντίνος Πατσαλίδης – 15’
“Μόνο αγάπη”, Μιχάλης Χαπέσιης – 11’
“Sisters”, Lyuba Kryvokhyzha -14’
“Ντάνια”, Μάρσια Τζιβάρα – 13’
“The sound”, Antony Petrou – 15’

22:00 – 00:00
“37 μέρες”, Νικολέτα Λεούση – 23’
“Ο αδερφός μου”, Θοδωρής Παπαδουλάκης – 5’
“Shapes of mine”, Γιώργος Καψανάκης – 15’
“Πέρα από τ’αστέρια”, Στελάνα Κληρή – 12’
“Tropical dreams”, Βαγγελιώ Σουμέλη – 15’
“Δεσμοί”, Ανδρόνικος – Κωνσταντίνος Δημόπουλος – 40’


Σάββατο 13 Οκτωβρίου – Βραβεία και Διακρίσεις 41ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

18:00-20:00
“Τέταρτος τοίχος” του Δημήτρη Γκότση – 10’
/ Ειδικό Βραβείο Περιβάλλον & Κλιματική Αλλαγή

“Άρια” της Μυρσίνης Αριστείδου – 14’
/ Τιμητική Διάκριση Μοντάζ

“Ave Eva” της Oliwia Twardowska – 13’
/ Τιμητική Διάκριση Ήχου

“La ultima hija” της Εύης Καραμπάτσου – 21’
/ Βραβείο Ντοκιμαντέρ

“Μόλλυ 6-8” του Ευθύμη Μιχελουδάκη – 18’
/ Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Γυναικείας Ερμηνείας
/ Βραβείο Πανελλήνιας Ένωσης Κριτικών Κινηματογράφου

“Βουρβουρού” της Καρίνας Λογοθέτη – 22’
/ Τιμητική Διάκριση Πρωτότυπης Μουσικής
/ Τιμητική Διάκριση Κοστουμιών

20:00-22:00
“The escape” της Laetitia Martinoni από την Γαλλία – 25’
/ Βραβείο EFA «ΔΡΑΜΑ 2018», της Ευρωπαϊκής Ακαδημίας Κινηματογράφου

“The rabbi” του Uriya Hertz από το Ισραήλ – 20′
/ Εύφημος Μνεία Σεναρίου

“The Culture” του Ernst De Geer από τη Νορβηγία – 21’
/ Βραβείο FIPRESCI

“Vihta” του Francois Bierry από το Βέλγιο – 34’
/ Grand Prix 2018

22:00-00:00
“Άβανος” του Παναγιώτη Χαραμή – 20’
• Χρυσός Διόνυσος
• Τιμητική Διάκριση Σεναρίου
• Τιμητική Διάκριση Φωτογραφίας
• Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Ανδρικής Ερμηνείας
• Τιμητική Διάκριση Σκηνικών
• Βραβείο Τεχνικής Αρτιότητας της Ένωσης Τεχνικών Κινηματογράφου και Τηλεόρασης ΕΤΕΚΤ

“Calling” της Άρτεμης Αναστασιάδου – 16’
/ Βραβείο Έλληνες του Κόσμου “Σωκράτης Δημητριάδης”

“Πολυέλαιος” του Αντώνη Γλαρού – 10’
/ Βραβείο Καλύτερης Σπουδαστικής Ταινίας

“Νάρκη” του Δημήτρη Τσαλαπάτη – 22’
/ Ειδικό βραβείο πρωτοεμφανιζόμενου σκηνοθέτη «Ντίνος Κατσουρίδης»
/ Βραβείο Ένωσης Ελλήνων Κινηματογραφιστών GSC

“En partie” της Αναστασίας Μελία Ελευθερίου – 16’
/ Βραβείο «Τώνια Μαρκετάκη» καλύτερης γυναικείας σκηνοθετικής παρουσίας
/ Κίνητρο Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου

“Έκτορας Μαλό – Η τελευταία μέρα της χρονιάς” της Ζακλίν Λέντζου – 25’
/ Αργυρός Διόνυσος


Κυριακή 14 Οκτωβρίου – Βραβεία και Διακρίσεις 41ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

18:00-20:00
“Quidnunc” του Χάρη Αγιώτη – 26’
/ Εύφημος Μνεία

“Όλα για όλα” του Μαρίνου Σκλαβουνάκη – 30’
/ Εύφημος Μνεία

“Βeyond good & evil or (The exuberantly painful process of teething)”
του Αλέξανδρου Παπαθανασόπουλου – 12’
/ Εύφημος Μνεία

“Η σιγή των ψαριών όταν πεθαίνουν” του Βασίλη Κεκάτου – 19’
•Ειδικό Βραβείο Κριτικής Επιτροπής
•Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Νοτιoανατολικής Ευρώπης
(Διεθνές Τμήμα)

“The sound” του Antony Petrou – 15’
/ Τιμητική Διάκριση Σχεδιασμού Ήχου

20:00-22:00
“Manicure” του Arman Fayaz από τo Ιράν – 25’
/ Ειδικό Βραβείο Κριτικής Επιτροπής

“ Tweet-Tweet” της Ζhanna Bekmambetova από την Ρωσία – 11’
/ Καλύτερο Ταινία Κινουμένου Σχεδίου

“The shadow of the bride” της Alessandra Pescetta από την Ιταλία – 11’
/ Εύφημος Μνεία Πειραματικής Ταινίας

“Delectable you”του Axel Courtiere από τη Γαλλία – 15’
/ Ειδικό Βραβείο Αρτιότερης Παραγωγής TV5 MONDE

“My name is Julita” του Filip Dzierzawski από την Πολωνία – 28’
/ Δεύτερο Βραβείο
/ Βραβείο Ανθρωπίνων Αξιών της Βουλής των Ελλήνων

22:00-00:00
“Βασιλεία” της Αναστασίας Κρατίδη – 13’
/ Κίνητρο Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου

“Εντροπία” του Χρήστου Τάτση – 18’
/ Κίνητρο Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου

“Yawth” των Λήδα Βαρτζιώτη και Δημήτρη Τσακαλέα – 10’
/ Κίνητρο Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου

“Κιόκου πριν έρθει το καλοκαίρι” του Κωστή Χαραμουντάνη – 17’
/ Κίνητρο Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου

“Tropical Dreams” της Βαγγελιώς Σουμέλη – 15’
/ Κίνητρο Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου

“37 μέρες” της Νικολέτας Λεούση – 23’
/ Βραβείο Κινηματογραφικών Λεσχών Ελλάδος (ΟΚΛΕ)


Δευτέρα 15 Οκτωβρίου – BALKAN PANORAMA 2018 – Highlights of the Focus on Serbia & Διαγωνιστικό

18:00-20:00
“Όταν ήμουν αγόρι, ήμουν κορίτσι”, Ivana Todorović / Σερβία – 30’
“Το άγγιγμα”, Alek Conić / Σερβία – 18’
“Μια χούφτα πέτρες”, Stefan Ivancic / Σερβία – 14’
“Ο άντρας που πήγε να πάρει τσιγάρα”, Marko Sopić / Σερβία – 13’
“Fluffy”, Lee Filipovski / Σερβία – 24’

20:00 -22:-00
“Check in”, Κωνσταντίνος Στραγαλινός – 24’
“Quidnunc”, Χάρης Αγιώτης – 26’
“Άγγελος Νομάς”, Σήφης Στάμου – 27’
“Η γυναίκα στο δωμάτιο”, Ρωμανός Παπαϊωάννου – 16’
“Βουρβουρού”, Καρίνα Λογοθέτη – 22’

22:00 – 00:00
“3-0 στο 89’ ”, Boris Stout – 59’
“Natron”, Άρης Απαρτιάν, Σοφία Αβραμίδου – 6’
“Το τηλεφώνημα”, Ανδρέας Ι. Μαριανός – 13’
“Κιόκου πριν έρθει το καλοκαίρι”, Κωστής Χαραμουντάνης – 17’
“Beyond good & evil or (The exuberantly painful process of teething) ”,  Αλέξανδρος Παπαθανασόπουλος – 12’


Τρίτη 16 Οκτωβρίου –  Διακρίσεις 41ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

18:00-20:00
“Βασιλεία” της Αναστασίας Κρατίδη – 13’
/ Κίνητρο Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου

“Εντροπία” του Χρήστου Τάτση – 18’
/ Κίνητρο Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου

“Yawth” των Λήδα Βαρτζιώτη και Δημήτρη Τσακαλέα – 10’
/ Κίνητρο Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου

“Κιόκου πριν έρθει το καλοκαίρι” του Κωστή Χαραμουντάνη – 17’
/ Κίνητρο Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου

“Tropical Dreams” της Βαγγελιώς Σουμέλη – 15’
/ Κίνητρο Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου

“37 μέρες” της Νικολέτας Λεούση – 23’
Βραβείο Κινηματογραφικών Λεσχών Ελλάδος (ΟΚΛΕ)

20:00 – 22:00

“Συλλέκτης”, Θοδωρής Βουρνάς – 29’
“Έξοδος”, Αλκιβιάδης Παπαδόπουλος – 10’
“Ρίτα”, Γιώργος Δανόπουλος – 21’
“Όλα για όλα”, Μαρίνος Σκλαβουνάκης – 30’
“Παρεμπιπτόντως”, Κωνσταντίνος Οικονόμου – 15’

22:00 – 00:00
“Ομπρέλα”, Αμέρισσα Μπάστα – 13’
“Versus”, Κώστας Τατάρογλου – 9’
“La ultima hija”, Εύη Καραμπάτσου – 21’
“Έκτορας Μαλό – Η τελευταία μέρα της χρονιάς”, Ζακλίν Λέντζου – 25’
“Ο Ευρωπαίος πολίτης”, Νίκος Καμπέρης – 15’
“The penal colony”, Μάνος Τσίζεκ-Lindsey Aliksanyan – 24’


Τετάρτη 17 Οκτωβρίου – Βραβεία και Διακρίσεις 41ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

18:00-20:00
“Quidnunc” του Χάρη Αγιώτη – 26’
/ Εύφημος Μνεία

“Όλα για όλα” του Μαρίνου Σκλαβουνάκη – 30’
/ Εύφημος Μνεία

“Βeyond good & evil or (The exuberantly painful process of teething)” του Αλέξανδρου Παπαθανασόπουλου – 12’
/ Εύφημος Μνεία

“Η σιγή των ψαριών όταν πεθαίνουν” του Βασίλη Κεκάτου – 19’
• Ειδικό Βραβείο Κριτικής Επιτροπής
• Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Νοτιoανατολικής Ευρώπης (Διεθνές Τμήμα)

“The sound” του Antony Petrou – 15’
/ Τιμητική Διάκριση Σχεδιασμού Ήχου

20:00-22:00
“Τέταρτος τοίχος” του Δημήτρη Γκότση – 10’
/ Ειδικό Βραβείο “Περιβάλλον & Κλιματική Αλλαγή”

“Άρια” της Μυρσίνη Αριστείδου – 14’
/ Τιμητική Διάκριση Μοντάζ

“Ave Eva” της Oliwia Twardowska – 13’
/ Τιμητική Διάκριση Ήχου

“La ultima hija” της Εύης Καραμπάτσου – 21’
/ Βραβείο Ντοκιμαντέρ

“Μόλλυ 6-8” του Ευθύμη Μιχελουδάκη – 18’
/ Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Γυναικείας Ερμηνείας
/ Βραβείο Πανελλήνιας Ένωσης Κριτικών Κινηματογράφου

“Βουρβουρού” της Καρίνας Λογοθέτη – 22’
/ Τιμητική Διάκριση Πρωτότυπης Μουσικής
/ Τιμητική Διάκριση Κοστουμιών

22:00-00:00
“Άβανος” του Παναγιώτη Χαραμή – 20’
• Χρυσός Διόνυσος
• Τιμητική Διάκριση Σεναρίου
• Τιμητική Διάκριση Φωτογραφίας
• Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Ανδρικής Ερμηνείας
• Τιμητική Διάκριση Σκηνικών
• Βραβείο Τεχνικής Αρτιότητας της Ένωσης Τεχνικών Κινηματογράφου και Τηλεόρασης ΕΤΕΚΤ

“Calling” της Άρτεμης Αναστασιάδου – 16’
/ Βραβείο Έλληνες του Κόσμου “Σωκράτης Δημητριάδης”

“Πολυέλαιος” του Αντώνη Γλαρού – 10’
/ Βραβείο Καλύτερης Σπουδαστικής Ταινίας

“Νάρκη” του Δημήτρη Τσαλαπάτη – 22’
/ Ειδικό βραβείο πρωτοεμφανιζόμενου σκηνοθέτη «Ντίνος Κατσουρίδης»
/ Βραβείο Ένωσης Ελλήνων Κινηματογραφιστών GSC

“En partie” της Αναστασίας Μελία Ελευθερίου – 16’
/ Βραβείο «Τώνια Μαρκετάκη» καλύτερης γυναικείας σκηνοθετικής παρουσίας
/ Κίνητρο Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου

“Έκτορας Μαλό – Η τελευταία μέρα της χρονιάς” της Ζακλίν Λέντζου – 25’
/ Αργυρός Διόνυσος

 

11-17 Οκτωβρίου 2018
Κινηματογράφος Τριανόν (Κοδριγκτώνος 21 & Πατησίων)
Εισιτήρια: Δίωρο προβολών – 7€, Ημερήσιο – 10€, Φοιτητικό – 5€

CLOSE
CLOSE