Η NEW STAR τιμώντας τη μεγάλη Οκτωβριανή Επανάσταση με αφορμή την συμπλήρωση 102 χρόνων από την νίκη της, διοργανώνει κινηματογραφικό Φεστιβάλ από την Κυριακή 3 έως την Πέμπτη 7 Νοεμβρίου, στον κινηματογράφο Studio (Σπάρτης και Σταυροπούλου 33, Πλατεία Αμερικής).

Στο πρόγραμμα προβολών του Φεστιβάλ εντάσσονται 50 ταινίες και ντοκιμαντέρ για τον Κόκκινο Οκτώβρη, σταθμοί της επανάστασης για την επανάσταση. Μεταξύ αυτών και 5 μικρού μήκους σπάνια ντοκουμέντα, σε πρώτη προβολή στην Ελλάδα.

Η είσοδος του Φεστιβάλ τιμάται στα 3€ ανά ταινία ή εναλλακτικά, με ημερήσιο εισιτήριο των 10€.

Δείτε παρακάτω το πλήρες πρόγραμμα προβολών του Φεστιβάλ:

ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΦΕΣΤΙΒΑΛ
ΟΚΤΩΒΡΙΑΝΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ: Η ΜΑΜΗ ΤΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ
Από 3 – 7/11/2019

ΚΥΡΙΑΚΗ 3/11
12.00 Η ΝΙΟΤΗ ΤΟΥ ΜΑΞΙΜ
13.30 Ο ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ ΤΗΣ ΒΑΛΤΙΚΗΣ (1937) των Ιωσήφ Χάιφιτς και Αλεξάντρ Ζάρχι
15.00 ΣΟΡΣ ΤΟ ΞΕΣΗΚΩΜΑ ΕΝΟΣ ΛΑΟΥ, του Αλεξάντρ Ντοβζένκο
17.00 ΣΤΙΣ ΕΞΙ ΤΟΥ ΙΟΥΛΗ του Γιούλι Κάρασικ
18.45 Η ΕΠΙΤΡΟΠΟΣ του Αλεξάντρ Ασκόλντοφ
20.30 O ΕΒΔΟΜΟΣ ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ των Αλεξέι Γκέρμαν και Γκριγκόρι Αρόνοφ
22.00 ΕΜΠΡΟΣ, ΣΟΒΙΕΤ του Τζίγκα Βερτώφ,
23.00 ΘΥΕΛΛΑ ΣΤΗΝ ΑΣΙΑ του Βσέβολοντ Πουντόβκιν

ΔΕΥΤΕΡΑ 4/11
12.00 ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟ ΠΟΙΗΜΑ (1931) των Aleksei Malsyukov, Mechislava Mayevskaya
14.00 Ο ΚΥΡΙΟΣ ΓΟΥΕΣΤ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΤΩΝ ΜΠΟΛΣΕΒΙΚΩΝ (1924) του Λεβ Κουλέσοβ
15.30 Ο 41ος (1927) του Υakov Protazanov
16.30 ΤΟ 1/6 ΤΗΣ ΓΗΣ του Τζίγκα Βερτώφ
17.30 Β.Ι. ΛΕΝΙΝ του Α. Ζενιάκιν
18.00 ΟΚΤΩΒΡΗΣ του Σεργκέι Αιζενστάιν
19.30 Ο ΛΕΝΙΝ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΗ των Μιχαήλ Ρομ – Ντιμιτρι Βασιλιεφ
21.15 Το ΔΥΣΚΟΛΟ ΠΟΣΤΟ ΤΟΥ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΗ του Ι Βεσσαράμποβ
22.00 KOMCOMOL – ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΩΝ ΗΡΩΩΝ του Γιόρις Ιβενς
23.00 ΤΣΑΠΑΓΙΕΦ των Γκέοργκι Βασίλιεφ –Σεργκέι Βασίλιεφ

ΤΡΙΤΗ 5/11
12.00 Ο ΗΡΕΜΟΣ ΝΤΟΝ (1930) των Ivan Pravov, Olga Preobrazhenskaya, Mikhail Provor
13.30 ΟΙ ΔΕΚΑΤΡΕΙΣ (1936) του Μιχαήλ Ίλιτς Ρομμ
15.00 Ο ΛΕΝΙΝ ΚΑΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ του Λ Κρίστη
16.00 Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΜΑΞΙΜ των Γκριγκόρι Κόζιντσεφ και Λεονίντ Τράουμπεργκ
17.30 ΤΡΙΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΕΝΙΝ του Βερτόφ Τζίγκα
18.30 ΑΠΕΡΓΙΑ του Σεργκέι Αιζενστάιν
20.30 ΜΙΡΑΜΠΟ (1930) του Arnold Kordyum
22.00 Ο ΕΝΔΕΚΑΤΟΣ ΧΡΟΝΟΣ του Τζίγκα Βέρτοφ
23.00 Ο ΠΡΩΤΟΣ ΔΑΣΚΑΛΟΣ του Αντρέι Μιχαλκώφ Κοντσαλόφσκι

ΤΕΤΑΡΤΗ 6/11
12.00 ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΗ (1929 ) του Σεργκέι Αιζενστάιν
14.00 ΒΛΑΝΤΙΜΗΡΟΣ ΙΛΙΤΣ ΛΕΝΙΝ των Β.Μπελιάεφ-Μ.Σλαβίνσκαϊα
15.00 Ο ΛΕΝΙΝ ΖΕΙ του Μ Ρομμ
15.30 ΣΕΛΙΔΕΣ ΜΙΑΣ ΜΕΓΑΛΕΙΩΔΟΥΣ ΖΩΗΣ του Σ Πουμπιάνσκαϊα
16.00 Η ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΗ ΒΑΛΙΤΣΑ (1927) του Αλεξάντρ Ντοβζένκο
17.00 ΣΒΕΝΙΓΚΟΡΑ, του Αλεξάντρ Ντοβζένκο
18.30 ΑΡΣΕΝΑΛ ΤΟ ΟΠΛΟΣΤΑΣΙΟ (1929) του Αλεξάντρ Ντοβζένκο
20.00 Η ΓΗ, του Αλεξάντρ Ντοβζένκο
21.30 Η ΜΑΝΑ του Βσέβολοντ Πουντόβκιν
23.00 Ο ΔΡΟΜΟΣ ΠΡΟΣ ΤΗ ΖΩΗ του Νικολάι Έκκ

ΠΕΜΠΤΗ 7/11
12.00 ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΑΓ. ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ του Βσέβολοντ Πουντόβκιν
13.30 Η ΠΤΩΣΗ ΤΗΣ ΔΥΝΑΣΤΕΙΑΣ ΡΟΜΑΝΩΦ της Εσθήρ Σουμπ
15.00 ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΤΗΣ ΡΙΖΑΝ των Ivan Pravov και Olga Preobrazhenskaya
16.30 ΘΩΡΗΚΤΟ ΠΟΤΕΜΚΙΝ του Σεργκέι Αιζενστάιν
18.00 Ο ΛΕΝΙΝ ΣΤΑ 1918 των Μιχαήλ Ρομ – Ντιμιτρι Βασιλιεφ
20.00 ΕΥΤΥΧΙΑ του Αλεξάντρ Μεντβέντκιν
22.00 Η ΚΥΡΙΑ ΚΑΙ Ο ΑΛΗΤΗΣ των Vladimir Mayakovsky, Yevgeni Slavinsky
22.45 Ο ΜΑΞΙΜ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ των Γκριγκόρι Κόζιντσεφ και Λεονίντ Τράουμπεργκ

 

Γραφείο Τύπου NEW STAR

Phone: 2108640054 – 2108220008 – 2108640017

E-mail: [email protected] 



CLOSE
CLOSE